Osnovna odlika pasmine jesu izrazito žarke boje perja zbog čega se ubraja u skupinu «golubova ukrasnih boja».
Glava: Uska i dugačka blago zasvođen. Čelo nenaglašeno, uglavnom s kukmicom šiljastom na glavi, a u rjeđim slučajevima i bez nje. Kukmica nadvisuje tjeme, a od zatiljka u ravnoj liniji s vratom čini oštru grivicu.
Oči: Dosta velike, živahne, narančaste boje. Očni rubovi uski, crvenkasto obojeni.
Kljun: Razmjerno dugačak na vrhu blago povijeni. Boja kljuna crveno krilnih je svjetlo smeđa do tamno ružičasta; kod bjelo krilih je boje mesa; kod plavo krilnih je tamno rožnat, a u zlatne vrste je svjetla.
Vrat: Prilično dugačak, razmjerno tanak. Podvratnik dobro zaokružen.
Prsa: Normalno široka i malo ispupčena.
Leđa: prema repu nagnuta
Krila: Dosta dugačka, čvrsto sklopljena i ležeća na repu.
Rep: Kompaktni složen, malo duži od krila
Noge: Srednje dužine bez perja; nokti u skladu s bojom kljuna
Perje: Tvrdo i čvrsto prilegnuto uz tijelo.
A. Boje – Bakrena (brončana) vrsta
CRNO KRILNI: Glava, vrat, prsa i butine su bakreno broncaste boje s vatreno crvenim sjajem oji treba biti sa što intenzivnijim sjajem. Krila, leđa i rep intenzivno su crne boje sa zelenim sjajem sličnim zelenoj boji paunovog perja.
BIJELO KRILNI:
Temeljna boja je bakrena kao u crno krilnih, samo nešto tamnija i smeđe crvenkasta sa slabijim metalnim sjajem. Krila, leđna pera i rep su boje slonove kosti. Krila s prugama na krilima moraju imati unutarnje zastavice, letnih pera i donju stranu repnih pera, obojene pjege koje se vide samo kada su krila i rep rašireni. Pruge na krilima su uske i tamnocrvene boje. Bjelo krilni bez pruga mogu ali i ne moraju imati pjege.
PLAVO KRILNI: Bakrena boja raspoređena kao i u ostalih i mora imati crvenkasti sjaj. Krila, leđa i rep potpuno su plavi, no dozvoljen je tamniji i svjetliji ton. Uzgaja se bez pruga a i s prugama na krilima (fako). Vrhovi letih pera su gotovo sasvim crni a takva je i poprečna crta na kraju repa. Postoje i plavo kovani kao i crno krilni i plavo krilni s bijelim letim perima i to sa svake strane krila po 6-8 pera.
B. Zlatna vrsta
CRNO KRILNI: Glava, vrat, prsa i butine zlatno žute boje koja može biti svjetlija i tamnija, ali mora biti jednolična. Leđa, krila i rep intenzivno crna sa zelenim preljevima.
BIJELO KRILNI: U bijelo krilnih zlatna boja mora biti izraženija nego kod crno krilnih i plavo krilnih. Bijela boja tijela mora biti ista kao u bakrenih. Pruge na krilima su zlatne boje.
PLAVO KRILNI: Plava boja mora biti što jasnija s ne upadljivim žutim tonom. Na krilima mogu biti crne ali i bijele pruge. Ostale oznake su iste kao i kod bakrenih.
Greške u uzgoju:
Tijelo malo, kukmica nepravilnog oblika; u bakrenih zeleni ili žuti tonovi; slabi sjaj; različito intenzivne boje; široke i nepravilne pruge; sivkasta leđa.
U zlatnih crno krilnih brašnjava ili crvenkasta boja; zelenkasti vrat; crne butine; plavkasti rep; slabi sjaj krila i leđa.
U zlatnih bijelokrilnih siva glava; bijele butine; siva leđa i nečista krila.
U zlatnih plavo krilnih bijela leđa; slabo izražene pruge; plave butine; žućkasta krila i siva glava.
Izvor podataka:
http://golubovi.freeforums.org/dalmatinska-zimovka-t31.html