Prirodno parenje se događa samo kad je ženka spremna, tj. kada je u estrusu. Ženke kunića su tzv. inducirani ovulatori, što znači da otprilike 10-tak sati nakon"opasivanja" slijedi ovulacija, pa zatim i možebitna oplodnja. Ukoliko je do oplodnje došlo, porod se može očekivati kroz 28-34 dana. Ovisno o broju plodova i njihovoj veličini, period nošenja traje kraće ili dulje. Bitno je točno utvrditi dan parenja (zapišite ga!) i prema tome na vrijeme staviti kotilicu u kavez, jer će u protivnom ženka okotiti mlade na neprikladno mjesto, što će pogodovati razvoju prehlade.
Kod manjih pasmina, ženke su dovoljno zrele za parenje sa navršenih 5 mjeseci, a mužjaci sa 6. Srednje velike pasmine sa 6 odn. 7, a velike sa 8 odn. 9 mjeseci starosti. Parenje će biti uspješnije ako ženku dovedete mužjaku, jer će u suprotnom mužjak biti zainteresiraniji za njuškanje, istraživanje i obilježavanje novog terena, nego da se "baci na posao" :-). Dobro je omogućiti im još jedno parenje kroz 1-10 sati nakon prvog parenja, kako biste bili sigurniji u uspješan rezultat.
Mnogi pitaju da li se mogu pariti bliski rodjaci. Kunići se na takve stvari ne obaziru, no ukoliko vam genetika nije jača strana i želite izbjeći teške poremećaje, najbolje nemojte uopće pariti bliske rođake.
Da li je ženka gravidna ili nije može se utvrditi palpacijom donjeg dijela abdomena. 10-14 dana poparenju (ne prije ili kasnije!) prstima sa svake strane stijenke laganim pritiskom opipavajte rogove maternice u kojima su plodovi veličine graha. Tek kada utvrdite da je ženka gravidna možete početi sa intenzivnijom prehranom.
Bitno je napomenuti da se prije okotnje ženka mora upoznati s kotilicom, a za vrijeme okotnje mora imati tiho i zamračeno mjesto, jer sam porod predstavlja stres, pa bi u tom slučaju mogla "uništiti" leglo.
U ženki koje prvo leglo imaju u starosti preko 10 mjeseci starosti u pravilu smrtnost iznosi 75%. Naime, zbog potpunog sraštavanja simfize zdjelice, plodovi ne mogu lagano proći porođajni kanal, budu ugnječeni i uginu. Porod može biti otežan i ako je otac puno veći od ženke, te je u tom slučaju mladunčad prevelika za njen porođajni kanal. Najbolje je potražiti pomoć veterinara, jer mogu biti ugroženi životi ne samo mladunčadi, nego i majke.
Prije okotnje treba ukloniti oca ili druge mužjake koji se nalaze uz ženku. To je dobro vrijeme kada se mužjaka može dati kastrirati, ako ste nešto takvo imali u planu. Mužjaci neće nauditi bebama, ali mogu ponovno oploditi ženku, čak i isti dan nakon okota. Ne samo da mogu ponovno oploditi majku kunicu, nego i ženke iz okota čim one postanu spolno zrele. Mužjak se može vratiti svojoj obitelji šest tjedana nakon kastracije i ne prije nego mališani navrše osam tjedana.
Više o parenju i koćenju kunića na :
http://www.zecovi.net/bebe/Parenje-trudnoca-kunica.htm